Přeskočit obsah

Manuál¤

Jak postupovat?¤

  • vždy pájej pouze jednu úroveň najednou!
  • jelikož malé součástky na sobě nemají popisky, choď si pro součástky po jedné. Vždy si dones jednu součástku, tu zapájej a až pak si běž pro další.
  • začni připájením integrovaného obvodu - na něj potřebuješ nejvíce prostoru. U integrovaného obvodu si pohlídej jeho orientaci. Pokud si nejsi jistý, zeptej se lektora.
  • pak můžeš zapájet ostatní součástky. U kondenzátorů a rezistorů nezáleží na orientaci. U LED diody ano - lektor ti ukáže, jak má být správně otočena.
  • Jakmile máš zapájeno, nalep zespodu USB konektoru podložku (opět ti ji vydá lektor) a může obvod vyzkoušet!

Co kam patří?¤

Úroveň 0¤

L0

Pozor

Pozor, u kondenzátoru 4.7u záleží na polaritě. Popisek kondenzátoru musí směřovat ven desky. Zeptej se lektora, pokud si nejsi jistý.

Úroveň 1¤

L1

Pozor

Pozor, u kondenzátoru 4.7u záleží na polaritě. Popisek kondenzátoru musí směřovat ven z desky (obráceně než u L0). Zeptej se lektora, pokud si nejsi jistý.

Úroveň 2¤

L2

Úroveň 3¤

L3

Úroveň 4¤

L4

Jak to funguje?¤

Pokud tě zajímá, jak funguje obvod, který jsi právě zapájel, podívej se např. na tento web. Tam se dočteš, jak funguje integrovaný obvod 555. V naší pájecí výzvě používáme takzvané astabilní zapojení neboli multivibrátor, který je na výše zmíněné stránce vysvětlen.